10.09.2010

Spotkajmy się na Powiślu!

Odliczmy czas do startu, mapa już w druku, a my pokrótce przypominamy ideę Festiwalu i dajemy wyciąg z tego, co będzie się działo na Powiśleniach 2010.

Powiślańscy aktywiści po raz drugi zrzeszyli się, żeby pokazać kulturotwórczą rolę jednej z najbardziej klimatycznych dzielnic Warszawy. Festiwal Powiślenia – oddolna, sąsiedzka inicjatywa o zdecydowanie ponadlokalnym charakterze – rośnie w siłę.

Kulturalno-rozrywkowa mapa Powiśla dynamicznie się zmienia. Pojawia się na niej coraz więcej nowych, kultowych już adresów, pod którymi buzuje świeża energia artystyczna i społecznikowska. Co ważne, z pola widzenia nie znikają przy tym miejsca o świetnej, wieloletniej tradycji. Pozornie oderwane od siebie, razem tworzą jedną tkankę, współkształtując unikalny charakter dzielnicy. Interdyscyplinarna, otwarta formuła Festiwalu ma na celu zwrócić na to uwagę.

Wstęp na wszystkie wydarzenia i warsztaty Powiśleń jest bezpłatny, na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze zapisy.

Wśród miejsc biorących udział w tegorocznej edycji Festiwalu znalazły się między innymi Atelier Słoma&Trymbulak, Klubokawiarnia OSIR, Klubokawiarnia Grawitacja, pracownia ceramiczna Sort Off, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Fundacja Drugi Plan, Stowarzyszenie Salutaris i wiele innych. W programie imprezy znalazły się warsztaty plastyczne, taneczne i edukacyjne, pikniki, koncerty, kiermasze, pokazy filmów, spacery z przewodnikiem, wystawy fotografii, konkursy kulinarne. Oto nasze propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dla imprezowiczów i wielbicieli rodzinnych, sobotnich chilloutów. Dla każdego, kto lubi bawić się na Powiślu i chce poznawać jego uroki.

Ośrodek Samopomocy Uchodźców Sintar zaprasza na piknik połączony z degustacją potraw czeczeńskich, a także na naukę tańca wajnachskiego. W klubie Solec przez cały dzień trwały będą zawody w grę Push, odbędzie się tam też finał konkursu na najlepszy wypiek Powiśleń. W Teatrze Ateneum dzieci będą mogły zajrzeć za kulisy i zobaczyć jak działają maszyny do robienia sztucznego śniegu i baniek mydlanych. W pracowni fryzjerskiej Laki Loki pod hasłem „zamów sobie alter-ego” będzie można zrobić sobie maskę twarzy. MDK im. Wł. Broniewskiego zaprasza na emocjonującą grę terenową, a sklep „bzik” na pokaz pierwszego polskiego filmu dźwiękowego „Każdemu wolno kochać”, wyprodukowanego przez powiślańską wytwórnię Falanga. Będzie także możliwość podziwiania panoramy Powiśla z tarasu Sióstr Urszulanek.

Podczas tegorocznych Powiśleń po raz pierwszy swoje podwoje otworzy dla zwiedzających Centrum Nauki Kopernik (jeszcze przed oficjalnym otwarciem!). W CNK obejrzeć będzie można m.in. interaktywne wystawy w trakcie instalacji oraz pokaz eksperymentów naukowych „Jak wycisnąć prąd z ogórków?”. Gości oprowadzać będzie sama Dyrekcja Centrum.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się o godz. 11.00 przed pomnikiem Syrenki, gdzie wystąpi Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego. Huczny finał będzie miał miejsce na barce transFORM, na której o godz. 21.00 wystąpi jazz-punkowy big band Tricphonix Street Band.

Powyższe zestawienie to zaledwie wycinek tego, co będzie się działo na Powiślu, bo nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które 25 września, od rana do wieczora, czekają na uczestników Powiśleń.

Najważniejszą wartością Festiwalu pozostaje rozmowa o Powiślu. Jego historii i kierunkach rozwoju, imprezowym fenomenie i sentymentalnym uroku. Do dialogu na temat przeszłości i przyszłości naszej dzielnicy zachęcamy wszystkich warszawiaków.

Bawcie się z nami na Powiślu! Tym, które znamy i tym, które wciąż czeka na odkrycie!

Katarzyna Federowicz i Patryk Czaplicki
Organizatorzy Festiwalu Powiślenia 2010

1 komentarz: